Зошто мажите се плашат а жените идеализираат?

Љубовта не била секогаш вака компликувана. Пред да се воспостави идејата за романтична љубов на Западот, мажите и жените имаа стабилни врски. Во денешно време луѓето преминуваат во две парадоксални стварности: од една страна, добар дел од поединците сака да ја запознае таа прекрасна личност која ќе го обележи нивниот љубовен живот; од друга страна,... Continue Reading →

Дали сте од оние жени кои ги ‘поправаат’ своите мажи?

Постојат жени кои сакаат проекти. Кои сакаат своето внимание и смисла да го одржуваат во живот со експерименти во животот на друг човек. Жени кои се заслужни зошто е некој таков каков што е. При тоа се чувствуваат важно, а за возврат имаат свој примерок за презентација. Сигурно сте забележале односи во кои жената го... Continue Reading →

Мажите кои навистина ги сакаат жените

Детската љубов го следи принципот: 'Сакам, затоа што сум сакана'. Зрелата љубов го следи принципот: 'Сакана сум, бидејќи сакам'. Незрелата љубов вели: ' Те сакам, бидејќи ми требаш'. Зрелата љубов вели:' Ми требаш, бидејќи те сакам'. Ерих Фром Во вообичаениот ум постојат многу митови и 'конвенција' за тоа каков треба да биде вистинскиот маж. Никогаш... Continue Reading →

‘Заведи па исчезни’- ова мора да го знаете за емоционално недостапните луѓе

Луѓето кои се однесуваат по образец 'заведи па исчезни' независно за кој тип на односи се работи, партнерски, пријателски или слично, спаѓаат во групата на емоционално незрели, односно недостапни луѓе и тоа им е начин на делување всаден длабоко во потсвеста. Тие многу често тоа воoпшто не го прават свесно, иако имате понаков впечаток, дека... Continue Reading →

Не откривајте се’ за себе, мажите сакаат мистериозност: 10 особини на жена која знае како да заведе

Најпривлечни се оние жени кои имаат голема страст за живот и знаат да се постават во секоја ситуација. Секоја жена може да стане своја најдобра верзија ако усвои одредени навики и особини. 1. Се' прави со посебен жар. Таква жена ја раздвижува страста. Неа нема да ја видите како се 'влечка' по дома кога суредува-... Continue Reading →

Како зрелите жени се носат со тешките луѓе?

Некои велат дека искуствата се најдобри учители. Емотивно интелигентните жени тоа го знаат. Тие знаат дека предходниот проблем со тешка личност, обично раѓа нов проблем. Да се стане успешен бара емотивна интелигенција. Емотивната интелигенција ви нуди стабилност на долги патеки. Низ овој процес ги запознавате тешките и токсични луѓе кои се спротиставуваат на логиката и... Continue Reading →

Психологот Лабковски: Не ги гушете мажите со своите проблеми- 5 грешки со кои ги одбивате

Постојат неколку начини да го избркате мажот од себе. Избегнувајте ги овие вообичаени грешки. Прво, не ги оптеретувајте мажите со своите проблеми. Ништо мажот не го плаши повеќе од моменталното префрлање на одговорност од жената на него. Мажите, реченицата 'Имам проблеми, помогни ми', го чита како обид некој да му седне на вратот. Второ, ги... Continue Reading →

Дали да се смирите со бившиот или не?

Ја раскинавте врската, но сепак остана хемија и она што е поважно -љубов. Често по главата ви се вртат мисли да се смирите, но секогаш нешто ќе ве спречи да и' се јавите на таа личност, да го обновите контактот и на крајот си го поставувате прашањето- дали ќе се смирите? Тоа не е лошо... Continue Reading →

Кога оптимистична жена ќе се заљуби во токсичен маж

Ја гледаш, изгледа како сите конци да ги држи во своите рацете. Таа е светло каде и да оди и убавина зрачи од нејзината душа. Таа им помага на другите, им простува и од срце се смее. Но, тогаш ќе го запознае него и се' се менува за миг, а вие, нејзините пријатели, почнувате да... Continue Reading →

Никој нема да си оди од она што го прави среќен: Лекции кои ги научив од погрешните мажи

Сите бивши и пропаднати врски се одлична лекција и мотивација за нашата подобра иднина. Тие оставаат многу болка, несигурност, понекогаш и вина, но исто така и многу мудрост. Наместо да се прашувате зошто врската пропаднала, подобро е да се фокусирате на тоа што можете да научите од секоја од нив. Страста не трае вечно: Она... Continue Reading →

Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑