Сега е време да се свртите кон себе

Сега...повеќе од кога било, потребно е да ѕирнете во длабочината на своето битие. Да ги побарате одговорите на прашањата кои долго ве мачат. Сега, повеќе од било кога е е важно да најдете време за себе. Да се запрашате што вистински ве радува и ви носи мир. И можеби да го направите она што никогаш... Continue Reading →

Сфати дека никој ништо не ти е должен и тоа е нов почеток

Тоа ги сопира твоите очекувања. Сфати, никој ништо не ти должи и тоа ќе биде почеток на твоето будење. Никој. Ништо не ти е должен. Така е…Напушти ја илузијата дека си толку важен и значаен во очите на оние со кои се среќаваш. Не мора да те сакаат, да ти даваат подароци и никој со... Continue Reading →

Жено, те посакувам убава, слободна и луда

Не е прашање да се биде маж или жена, туку да се почитува светот и сите луѓе. Да ги оставиме настрана стереотипите кои не' наведуваат на помислата дека жената треба да го експлоатира своето тело, да ги игнорира сите негови потреби и да се жртвува за другите додека не се исцрпи. Неопходно е, да се... Continue Reading →

Љубовта на вашиот живот ќе дојде кога ќе престанете да ја барате

Од детството сме навикнати да гледаме големи љубовни приказни и едвај чекаме да созреаме за да можеме и ние да ја спознаеме големата љубов на својот живот. Но, најчесто кога пораснавме малку се разочаравме. Да се пронајде голема љубов не е така едноставно како во цртаните филмови, нема храбри принцови и убави принцези кои со... Continue Reading →

Престанете да им давате љубов на оние кои не се подготвени да ве сакаат вас

Прекинете ги тешките разговори со луѓето кои не сакаат да се променат. Престанете да трчате по луѓето кои се рамнодушни кон вас. Престанете да ги сакате луѓето кои не се подготвени да ве сакаат. Знам дека вашите инстикти прават се' за да ја добиете наклоноста на луѓето околу вас, но тој инстикт ќе ви го... Continue Reading →

Го заслужуваш оној кој ќе ти докаже колку си единствена, посебна и благословена жена

Јас не заслужувам да го слушнам зборот ‘Можеби’. Тоа никој не го заслужува. Бидејќи ‘Можеби’ не е одговор. Никој не заслужува да го чуе звукот на досадата, на личноста од другата страна на линијата, без да се прашаа како му поминал денот. Никој не заслужува чекање, бидејќи со денови не се јавува Тој. Никој не... Continue Reading →

Многу жени ќе се препознаат: Како се станува несреќна жена?

Отсекогаш не' прателе тешки задачи во животот. Да се биде жена не е ниту малку лесно. Кога се раѓаш стануваш принцеза, кога ќе прозбориш- многу си слатка, кога ќе тргнеш на училиште ти велат вредно да учиш, бидејќи не е во ред да се биде 'лошо' девојче, во пубертетот почнуваат критиките од типот- долга сукња,... Continue Reading →

Ако некого сакате кажете му-Животот е прекраток за тоа да го држите во себе

Сите се плашиме да сакаме некој, да му ја покажеме сета своја љубов и на крајот да сфатиме дека таа љубов не ни е возвратена. Сите го имаме тој страв од одбивање. Прво што треба да направиме е да се запрашаме дали таа личност ја сакаме. Не е важно дали се работи само за пријател,... Continue Reading →

Кои животни прилики не треба да ги пропуштите

Често упаѓаме во стапицата на преживување и наоѓаме изговори зошто навистина не живееме. Животот ни отвора многу прилики за остварување на нашите соништа и всушност ни нуди онолку прилики колку што ние ги посакуваме. Еве неколку прилики во животот кои секако не треба да ги пропуштите. 1. Верувајте во својата интуиција. Животот е прекраток, за... Continue Reading →

Ситници кои живот значат или бегање во погрешни гушкања?

Морган Фримен еднаш рекол: ‘Да имав толку голем успех порано, веројатно многу лесно ќе изгорев во тој успех’. Се’ во животот навистина си има свое време. Веројатно проблемот е во тоа, што ние тоа не можеме да го прифатиме и да бидеме доволно трпеливи, за тоа што времето во нашиот ум, не може секогаш да... Continue Reading →

Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑